İKİ PİSİLİK EV PROCESİ

3 August 2020

Her ne kadar dışarıdaki hava sıcaklıkları aksini düşünmeyi imkânsız kılıyor olsa da, milyonlarca yıllık bir gelenek uyarınca kış gelecek yakında. Winter is coming diyenler ortalıktan kayboldu çoktan ve yine gelecek kış ve artık yavaş yavaş hazırlık yapmak lazım.

Bu iki küçük yaratık gelip buldular bizi bir şekilde.

Siyah beyaz olan abimizi, yani Gıcırtı Bey’i bizim mahalleye attı birileri. Kısırlaştırılmıştı. Geldiğinde çok hastaydı ve sonraki on günü ertesi gün öleceğini düşünerek geçirdik. Ne yalan söyleyeyim o zamanlarda çok huzursuz olmuştum çünkü Cali ve kardeşi önceden yaptığım strofor kutuda kalıyordu ve onlara hastalık bulaştıracak diye aklım çıkıyordu.

Gıcırtı Bey bir şekilde hayata tutunmayı başardı.

Gıcırtı Bey’den biraz daha renkli olan ablamız, Cali Hanım bizim balkonda doğdu. Cali ve biz henüz bir isim veremeden ortadan kaybolan kardeşi “gri” ve anneleri benim yaptığım strofor kutuda yaşadılar epey bir zaman. Anneleri muhteşem bir kediydi ve yavruları yemek yerken tek lokma yemeden başlarında bekleyip dururdu.

Doğanın kanunları var ama. Kendi uygun gördükleri zamanda yavrularını bırakıyor anneler ve bir gün gidiveriyorlar hop diye. Geride kalan o zavallılar şanslıysa yaşıyorlar ama çoğu bir şekilde yitip gidiyor.

Neyse, yine çenem düştü. Konuya döneyim.

Bu iki tatlı şey bizim balkonda yaşıyorlar. Gıcırtı Bey için de bir strofor kutu yapmıştım ve o da hemen yerleşmişti ama kış yaklaştıkça onlar için daha korunaklı bir yer yapmanın iyi bir fikir olabileceğini düşünmeye başladık. Zaten içinden çıkan kedileri gördükçe bana keyif veriyor olsa da görüntüsü biraz çirkindi.

Eski püskü (ve aslında değerli olabilecelek) bir sandık vardı bizde. 60 yıllık falan bir şey. Kapının önünde durdu öylece, yıllarca. Tülay’ın aklına geldi sandığı pisilerin kullanacağı bir eve dönüştürme fikri. Tasarım da ona ait ve şimdi tatlı tatlı yazıyorum ama harekete geçmemi sağlamak için de beni epeyce dürtüklemesi gerekti.

Ilk iş ölçü almak, sonra da sandığın içini temizlemek oldu. Bu arada ev sakinlerinin, en azından bir kısmının yakın takibi altındaydım. 🙂

Sandığın dört köşesine dört tahta vidaladım. Bu tahtalara 6 milimlik MDF vidalayacak ve yalıtım malzemesini doldurabileceğim cepler oluşturacağım.

İç katmanlara geçmeden önce yapılacak ilk şey kızımız ve oğlumuzun girip çıkacağı kapı yerini kesmekti. Önce matkapla bir iki delik açtım, sonra da dekupaj testeresi kullanarak kapı deliklerini kestim.

Şimdi sıra köşelerdeki tahtalara uygun boylarda kestiğim MDF’leri yerlerine vidalamakta.

Bu iş de bitince kapının iç tarafına gelecek MDF’de kapı deliği açtım ve yalıtım malzemesi doldurmak için gereken hazırlıkları yapmış oldum.

Yalıtım için cam yününe göre daha sağlıklı olduğunu düşündüğümüz taş yününü kullanmaya karar verdik. Çok gıcık bir malzeme bu ve dokunduğu her yerde uzun süren bir kaşıntı hissi bırakıyor. Ne yazık ki eldiven kullanmak asla aklıma gelmiyor benim ve iş bittikten sonra duş yapsam da epey bir süre kaşınıp durdum.

Sandığın altına taş yünü serip üzerini uygun boyda bir MDF ile kapatıyorum. Aynı uygulamayı duvarlara ve sandığın üst kapağına da yaptım ve sonra da cam yünlerinin üzerini MDF ile kapattım.

Kapıların etafını da yine aynı MDF’lerden kestiğim parçalarla kapattım ki pisicikler taş yünü ile muhattap olmasınlar.

Efendim lafı uzatmayayım, sonuç olarak elimizde altı, üstü, yanları taş yünü ile yalıtılmış bir sandık oldu. Üstelik kapağı üstten açılıyor ve içine minder ya da battaniye koymak ve bunları temizlemek de çok kolay olacak.

Ama yapmamız gereken son bir şey var. Kedi kapıları.

Tanesini 46 TL’ye aldığımız iki kapıyı da taktım ve procemizi başarıyla uygulamış oldum.

(Ve fakat lakin, bu kazma pisiler kapıyı henüz öğrenemediler ve kapıyı açıp içeri girmeyi beceremedikleri için gidip başka yerde yatmaya başladılar. Gıcırtı Bey’i içeri yerleştirince nasıl çıkacağını buluyor ama nasıl içeri girileceği hakkında en ufak bir fikirleri yok şu an.

Bu durum üzerine ben de kapıyı söktüm, kış geldiğinde yeniden deneyeceğim.)

Şöyle bitirmek uygun olacak sanırım:

İyi Geceler Pisicikler!

  6 Comments

 • Gulsah 3 August 2020
  Reply

  Süper olmuş,bayıldım.Eminim pisiciklerde bayılmıştır?

  • Boğaç Erkan 3 August 2020
   Reply

   Çok teşekkürler. Seveceklerini umuyorum. Cali akşamüstü girip biraz kestirdi ama asıl gösterge yarın sabah karşımızda olacak çünkü kapıları taktığımdan bu yana, son birkaç gündür başka yerde yatıyorlar.

 • Nazlı Önkal 3 August 2020
  Reply

  Eline sağlık, süper görünüyor. Kışa.mecbur o kapıdan içeri girecekler ?

  • Boğaç Erkan 4 August 2020
   Reply

   Kesin…
   Ya o kapıdan girilecek ya o kapıdan girilecek…
   Heyecanla kışı bekliyoruz diyeceğim ama ona da dilim varmıyor.
   🙂

 • Hande Canbilen 7 December 2020
  Reply

  Şahane olmuş! Hem proje, hem uygulama hem yazı için ayrı ❤️ Tülay’a çok selam

 • Leave a comment